Dinamik Plaka Yükleme Deneyi Düşük Ağırlıklı Defloktometre Testi LWD

DİNAMİK PLAKA YÜKLEME DENEYİ  LWD (Light Weight Deflectometer)

Defloktometre -Düşen Ağırlıklı Plaka Yükleme  Deneyi yada Defloktometre testi -LWD Yol, Köprü, Baraj, Kanal, Demiryolu, Doğalgaz, Su borusu, Yeraltı kablo inşaatları, toprak ve taş kaldırım yapımı, her türlü altyapı ve dolgu inşaatında üst zeminin taşıma kapasitesini ve sıkıştırılma oranını tespit etmek amacıyla kullanılır. Bu test metodu maksimum dane boyutu 63 mm. olan agrega karışımlarından oluşan zeminlerin tetkiki için uygundur. Dinamik plaka yükleme deneyi, zeminlerin dinamik deformasyon modüllerinin (Evd – Dynamic Deformation Modulus) saptanmasını sağlar. Dinamik plaka yükleme aletiyle ölçülen deformasyon modülünün ölçüm aralığı Evd: 15-70 MN/m2 (N/mm2 )’dir. Bu değerleri diğer birimlere çevirecek olursak; Evd: 15 – 70 N/mm2 (MPa), Evd: 153 – 714 kg/cm2 ve Evd: 1530 – 7138 ton/m2 olarak ifade edilebilir.

Düşen Ağırlıklı Defloktometre / LWD Kullanım avantajları:

• Hızlıdır. 3 dk. da saha da sonuç verir ve termal kağıda çıktısını cihazdan anında alırsınız.

•Bir personel tarafından gerçekleştirilebilir. Bu durum kum konisi ya da CBR gibi deneylere göre oldukça avantajlıdır.

• Deney sonucunda test edilen zemin için beklenenden düşük değer veren bölgelerde daha detaylı incelemeler için laboratuvar (CBR, Atterberg Limitleri vs.) ve saha testleri (Kum Konisi), rutubet numune tayinleri ayrıca yapılabilir.

•Düşen Ağırlıklı  Defloktometre Cihaz portatif ve kompakt olduğundan inşaat sahasına taşınması ve kullanılması oldukça kolay olacaktır. Aynı gün içinde birçok farklı inşaat alanında tetkik yapılması ve anında sonuç alınması mümkün olacaktır.

• Bu cihaz, 4 adet R6 tipi tekrar şarj edilebilir pillerle çalışmaktadır ve tam şarj edildiğinde yaklaşık 500 adet deney yapabilmektedir (kesintisiz deney yapıldığında 25 saat pil ömrü).

• Dar alanlarda (trenç kazıları vs.) zemin taşıma kapasitesi ve sıkışma tayini için oldukça ideal bir cihazdır.

• Okumaları ve hesaplamaları otomatik olarak yaptığından sahada yerinde sonuçlar üzerinden değerlendirmeler için zaman kaybı yaşanmayacaktır.

• Cihaz standart kum, terazi vb. gibi ek ekipman ya da malzeme gerektirmemektedir.

Cihazın Kullanımı:

Yükleme plakası test için hazırlanmış alana yerleştirilir ve yükleme mekanizması, yükleme plakasının üzerine  konumlandırılır. Bundan sonra, kablo ile bağlantıda olduğu bir kutu içindeki ölçüm aletiyle bağlantı sağlanır. Düşürme ağırlığı serbest bırakıldığında ve serbestçe, elastik malzemenin üzerine düşürüldüğünde, yükleme mekanizması, tanımlanmış bir darbe yüklemesi meydana getirmiş olur. Bu yol ile yükleme plakası altındaki zemine ait dinamik deformasyon modülü (Evd) değerlerinin ölçülmesi sağlanır.

Cihaz kiralama ve ölçüm hizmeti için: whatsapp: +90 533 616 18 67

Cihaz talebi için imalatcı web:https://plaka-dinamik.com/