Mini Kazık Nedir Nasıl Yapılır?

MİNİ KAZIK-ANKRAJ

Zemin iyileştirme ve iksa uygulamalarında yaygın olarak kullanılan 25-30 cm çaplı kazık uygulamaları mini kazık olarak adlandırılmaktadır. Mini kazık makineleri ebatlarının fore kazık ve jet grout sistemlerine göre küçük oluşu nedeniyle tercih sebebidir. Portatif kazık makineleri ile micro ve mini kazık uygulamaları bina içlerinde de yapılabilmektedir. Plansız ve çarpık kentleşme nedeniyle büyük kazık makinelerinin iş mahalline naklinde ve çalıştırılmasında zorluklar yaşanmaktadır. Mini Kazıklar 12-15 m. derinliğe kadar olan iksa uygulamalarında ankrajlı olarak ve temel altı zemin iyileştirme işlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.davranılmalı projesiz uygulama yapılmamalıdır. İksa ve temelaltı kazık uygulamalarında mutlaka uzman geoteknik mühendisi tarafından iksa-temelaltı kazık projesi yapılarak uygulama yapılmalıdır. Özellikle derin kazı-iksa sistemlerinde yapılacak hatalar neticesi kazı-iksa sistemlerinde yıkılmalar, göçmeler olabilmektedir. Bu da ciddi anlamda can-mal kayıplarına neden olabilmektedir.  Bu nedenle iksa projelerinin hazırlanmasında ve uygulamalarda titiz Mini kazık uygulamalarında kazık makinesi ile delgi işlemini takiben hazırlanan demir donatısı kuyu içerisine indirilir.

Donatı indirilmesini takiben kuyuya beton dökümü yapılarak mini kazık uygulaması tamamlanır. Yeraltı su seviyesinin yüksek olduğu zeminlerde beton dökümü yapılamamaktadır (kazıklar boş çıkar). Bu tür sulu zeminlerde demir donatıya enjeksiyon hortumları bağlanır. Donatı indirildikten sonra kuyuya beton yerine mıcır dökülür. Daha sonra donatı ile berber kuyuya indirilen enjeksiyon hortumlarından aşağıdan yukarıya doğru çimento şerbeti basılarak mıcırların arasındaki suyun yukarı çıkması ve yerini çimento şerbetinin alması sağlanır.

İksa uygulamalarında mini kazıklar üst kısımlarında bırakılan demir filizlerine yapılan kafa kirişleri ile birbirine bağlanarak birlikte çalışması sağlanır. İksa uygulamalarında yaygın olarak ankrajlı olarak kullanılmaktadır.
Zemin Araştırma Merkezi uzman kadrosu ve kaliteli ekipmanı ile derin kazı-iksa ve derin temel sistemlerinin uygulamalarını yapmaya devam etmektedir.

İKSA KAZI SİTEMLERİ

Ankrajlı Mini Kazık Uygulamaları

Zemin Çivisi shot crete (şat krit)

KAZIKLI TEMEL SİSTEMLERİ

Mini Kazık uygulamaları

Zemin İyileştirme Sistemleri

Enjeksiyon

Bina içi zemin ıslah-çimento enjeksiyon

Jet Grouting