Dinamik Koni Penetrasyon Deneyi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dinamik Konik Penetrometre (DKP),  yol temel ve alt temel uygulamalarına ait dolguların yapısal özelliklerini, yerinde hızlı ve doğru bir biçimde belirlenmesinde kullanılır. Üzeri  beton yada asfalt ile kaplanmış dolgularda bile açılan karot deliklerinden hızlı şekilde uygulama imkanı vardır.

20mm çaplı ve 60°’ açılı konik uca, 8 kg lık tokmağın 575 mm’den düşürülmesi ile çalışır.  Genelde 10cm. lik ilerlemeye gelen darbe sayısı okunur.

Üzerinde çalışılan zemin türüne göre değişen sayıda düşürme yapıldıktan sonra okuma yapılır. Tipik bir deney birkaç dakika içinde tamamlanabilir. Bunun sonucu olarak normalde deney çukuru açılması yolu ile elde edilebilen bilgiler, DKP kullanılarak daha hızlı ve güvenli bir şekilde elde edilebilir. Arazide daha fazla sayıda ölçüm yapılmasına ve veri elde edilmesine olanak sağlar.

Aşağıda grafiği verilen çalışmada da görüleceği gibi  120cm. kalınlığındaki dolgunun üstten 20cm. lik kesimi iyi sıkıştırılmıştır. Alt kesimlerde sıkıştırma yapılmamıştır. Dolayısı ile bu bölümlerdeki darbe sayıları da ciddi oranda düşüktür.

Ereğli Demir Çelik A.Ş fabrikasında DKP ile dolguda sıkışma kontrolü…

Dinamik koni Penetrasyon testi için  GSM: 0 533 616 18 67      info@zeminarastirma.net

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=w5sreLUE6to[/embedyt]